Menu Zamknij

Jak naprawić suwak?

Suwak jest najczęściej eksploatowanym elementem w torbach i plecakach. Każdego dnia jest zapinany i rozpinany minimum 10 razy, co daje ponad 3000 tysiące ruchów w ciągu roku. Taka intensywna eksploatacja skutkuje naturalnym zużywaniem i luzowaniem suwadła, które prowadzi do samoistnego otwierania się.

Na szczęście mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Wymiana taśmy suwakowej zwykle nie jest konieczna. 90% przypadków niedziałającego suwaka możesz naprawić sam/a w domu przy użyciu prostych narzędzi bez konieczności ponoszenia ryzyka i wysokich kosztów naprawy.

Automatycznie rozpinający się i zacinający suwak

Najczęstszym problemem występującym w zużytych wyrobach jest samoistne rozpinanie się i zacinanie suwaków. W większości przypadków przyczyną problemu jest obluzowanie suwadła, które należy ścisnąć dla odzyskania sprawności.

Krok 1 - Sprawdź stan taśmy suwakowej

Otwórz całkowicie torbę/plecak i sprawdź dokładnie stan techniczny taśmy suwakowej. Spirala/ząbki powinny być całe na pełnej długości bez odprysków i ubytków. Jeśli taśma nie ma ubytków, możesz przejść do kroku 2. Jeśli taśma suwakowa jest uszkodzona, wtedy konieczna jest wymiana suwaka lub całego wyrobu, gdyż koszt naprawy jest zbliżony do ceny nowego produktu.

Krok 2 - Ściśnij maszynkę suwaka kombinerkami

Upewnij się, że suwak jest całkowicie rozpięty, przynajmniej do ostatniego momentu, w którym działał prawidłowo. Następnie dociśnij maszynkę kombinerkami z obu stron. Sposób złapania (wyłącznie poglądowy) oraz ściśnięcie są przedstawione na zdjęciach poniżej.

*** Uważaj, aby nie połamać maszynki przy ściskaniu, gdyż gwarancja nie obejmuje uszkodzeń wynikających z niewłaściwego zastosowania naszych wskazówek i użycia nadmiernej siły. ***

Krok 3 - Zakonserwuj suwak

Suwak po ściśnięciu powinien działać już prawidłowo. Dla zapewnienia płynności działania możesz zakonserwować taśmę. Sposób konserwacji różni się w zależności od materiału.

  • Suwak plastikowy – natrzyj taśmę suwakową olejem (może być zwykły olej spożywczy). Możesz użyć natłuszczonej szmatki lub zrobić to palcem.
  • Suwak metalowy – natrzyj taśmę suwakową zwykłą woskową świeczką.
Kilka razy zapnij i rozepnij suwak dla dokładnego rozprowadzenia smarowidła. Po tych zabiegach suwak powinien działać prawidłowo.

Wysunięte suwadło

W naszych produktach stosujemy technologię wykonania zapobiegającą wypadaniu suwadła, jednak bierzemy pod uwagę możliwość występowania takiej usterki w innych typach wyrobów (szczególnie odzieży). Należy wtedy umieścić suwadło z powrotem w taśmie i zabezpieczyć.

Krok 1 - Sprawdź stan taśmy suwakowej i pierwotną pozycję suwadła

Rozepnij suwak całkowicie i sprawdź dokładnie stan techniczny taśmy. Spirala/ząbki powinny być całe na pełnej długości bez odprysków i ubytków. Jeśli taśma nie ma ubytków, sprawdź pierwotną pozycję suwadła i przejdź do kroku 2. Jeśli taśma suwakowa jest uszkodzona, wtedy konieczna jest wymiana suwaka lub całego wyrobu, gdyż koszt naprawy jest zbliżony do ceny nowego produktu.

Krok 2 - Wsuń maszynkę na taśmę

Upewnij się, że suwak jest całkowicie rozpięty i wsuń maszynkę zgodnie z jej pierwotnym ułożeniem. Jeśli maszynka nie wchodzi możesz lekko (bardzo) ją rozepchnąć nożykiem. Po nałożeniu przesuń suwadło do końca i ściśnij kombinerkami dla ustabilizowania.

Krok 3 - Zaślep koniec taśmy

Po prawidłowym ułożeniu maszynki możesz zaślepić koniec taśmy suwaka, przez który wsuwałeś/aś maszynkę. Polecamy wielokrotne zaszycie, aby powstała blokada. Możesz także wykorzystać szybkoschnący, nieparujący i nietoksyczny klej do zatopienia końcówki.

Krok 4 - Zakonserwuj suwak

Suwak po naprawie powinien działać już prawidłowo. Dla zapewnienia płynności działania możesz zakonserwować taśmę. Sposób konserwacji różni się w zależności od materiału.

  • Suwak plastikowy – natrzyj taśmę suwakową olejem (może być zwykły olej spożywczy). Możesz użyć natłuszczonej szmatki lub zrobić to palcem.
  • Suwak metalowy – natrzyj taśmę suwakową zwykłą woskową świeczką.
Kilka razy zapnij i rozepnij suwak dla dokładnego rozprowadzenia smarowidła. Po tych zabiegach suwak powinien działać prawidłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *