Opracowane systemy

W czasie 30 lat działalności opracowaliśmy systemy funkcjonalności naszych wyrobów, które dawały większą elastyczność użytkownikom. Inni producenci zauważyli, że nasze rozwiązania posiadają dużo zalet, zmodyfikowali je i wdrożyli do swoich wyrobów. Uważamy to za nasz wielki sukces i cieszymy się że jesteśmy prekursorami dzisiejszych standardów.

Janysport Pak System (JPS)

Janysport Pak System został opracowany w końcówce lat 80-tych. Zapewnia panelowo-modułową budowę plecaków i toreb. Umożliwia to dowolne rozszerzenie bazowego produktu o dodatkowe moduły – kieszenie, zasobniki, dodatkowe torby i plecaki. Jego ideą przewodnią jest zgodność wielu elementów.

Pierwotna wersja JPS – 1989

Pierwotnie JPS składał się z pasków zapinanych na klamerkę po obu stronach plecaka. Taśma obydwu pasków ma szerokość 20 mm, a paski są oddalone od siebie o 30 cm.

Zastosowanie: doczepienie na chwilę dodatkowej kieszeni, zamocowanie karimaty, namiotu lub nart

System nośny JPS – wprowadzony i opatentowany w 1991 roku.

W roku 1991 opatentowaliśmy (BUP 05/1993, nr 291541) system nośny plecaka opierający się na równolegle naszytych taśmach na plecach umożliwiających skokową regulację wysokości szelek plecaka. Taśmy mają 20 mm szerokości i są naszyte poziomo w odstępie 20 mm na plecaku oraz szelkach. Do mocowania służy pionowa taśma, przeplatana pomiędzy taśmami poziomymi.

Rozszerzona wersja JPS – 1999

Same paski boczne nie zapewniały wystarczającej stabilności doczepianych kieszeni i potrzebne było stworzenie lepszego rozwiązania. System MOT stał się idealnym uzupełnieniem systemu JPS. Naszywanie równoległych pasków na plecaki i torby stało się naszym standardem.

Obecna wersja JPS – 2001

Zmiana systemu MOT w 2001 roku spowodowała analogiczną zmianę rozmiaru taśm w plecakach go wykorzystujących.

MOT (Modułowe Oporządzenie Taktyczne)

System równolegle naszywanych pasków, który umożliwia doczepianie dodatkowego wyposażenia do kamizelek taktycznych. Zapewnia stabilność dzięki prostopadłej taśmie, przeplatanej między taśmami równoległymi.

Pierwsza wersja MOT – 1999 rok

Zauważyliśmy, że równoległe paski z opracowanego 8 lat wcześniej systemu nośnego plecaka mogą służyć do doczepiania modułowego oporządzenia na kamizelkach. Zastosowaliśmy to rozwiązanie na naszych kamizelkach. Zachowaliśmy rozmiar taśm 20 mm, gdyż okazał się kompatybilny z amerykańskim systemem ALICE. W systemie ALICE oporządzenie było mocowane do paso-szelek za pomocą klipsów o wielkości 2 3/8 cala (6 cm). Wprowadziliśmy przeszywanie taśm co 40 mm. Wybraliśmy ten rozmiar, ponieważ rozmiar elementów przenoszonych na oporządzeniu jest najczęściej wielokrotnością 40 mm. Użytkownikom bardzo spodobało się to rozwiązanie i zaczęli nazywać je „Polskim Systemem”.

Obecna wersja MOT – 2001 rok

Amerykanie niezależnie od nas opracowali i w 2001 roku wprowadzili na masową skalę do armii USA własny system PALS (równoległe paski) oraz bazujący na nim MOLLE (modułowe oporządzenie), działający analogicznie do naszego systemu MOT z 1999 roku. Główna różnica była w rozmiarach taśm, odstępów między nimi i przeszyć przez tradycyjne stosowanie w USA cali zamiast mm.

Pierwotne różnice rozmiarowe
MOT PALS
Szerokość taśm 20 mm 25,4 mm (1 cal)
Odstęp między taśmami 20 mm 25,4 mm (1 cal)
Przeszycia na taśmach 40 mm 38,1 mm (1,5 cala)

Systemy  PALS i MOLLE szybko stały się standardem światowym i zaadoptowało je wiele krajów dla swoich armii. Aby zachować naszym klientom możliwość swobodnego wyboru modułów, dostosowaliśmy szerokość taśm do norm światowych. Od tego momentu zaczęliśmy stosować taśmy 25 mm. Utrzymaliśmy przeszycia co 40 mm, gdyż są naszą tradycją, a jednocześnie różnica między systemem PALS jest na tyle mała, że nasze produkty są w wysokim stopniu kompatybilne z pozostałymi, co daje użytkownikom elastyczność w wyborze najodpowiedniejszego sprzętu.